29 Temmuz 2009 Çarşamba

LILLE (FRANSA)

Kime sorsanız--'aa Brüksel'mi? Heryere yakın'diyor ya.Gerçekten öyle.Ben Lille ismini duyuyordum ama Brüksel'e bu derece yakın olabileceğini hiç düşünmemiştim.Artık biliyorum. Tren süresi sadece 35 dakika.Nasıl şaka gibi değil mi? Elçilikten arkadaşım İlknur haftasonu gidelim dedi. Biz de sanki Metrocity'e gider gibi atlayıp Lille'e gittik.
LILLE
İsmi güzel bu şehir ,Fransa'nın kuzeyinde 1 milyon nüfuslu bir yerleşim alanı.General Charles de Gaulle'ün memleketi .Brükselliler için önemi ise bir alışveriş merkezi olması.Hem seçeneklerin fazlalığı hem de fiyatların nisbeten ucuzluğu insanları alışveriş için Lille kentine getiriyor.Biz de öyle yaptık.Lille küçücük bir yer.Yürüyerek şehir merkezine inmek 5 dakika sürüyor.Tarihi binaları kesen sokaklarda dizi dizi dükkanlar var.Herşeyden önce Brüksel'in donuk enerjisinden sonra alışveriş yapan insanları,masaları dışarıya taşan restaurantları ve yaşam enerjisini görmek insana iyi geliyor.Önce alışveriş yapıp sonra da sokakta bir cafe yada restaurantta soluklanmak için ideal bir yer.
GİZLİ YEDİLER
Günün süprizini ise seyahatin en başında bulduk. Tarihi bir yapının iç avlusunda eski kitap tezgahları kurulmuştu.Atmosferin büyüsünden içeri girip ,anlamasak da Fransızca kitaplar arasında dolandık.Tam çıkarken bir köşede bir de ne görelim ?? Enid Bylton'dan (Gizli Yediler)Gizli Yediler ve Afacan Beşler serisi bizim jenerasyonun başucu kitaplarıdır. Öyle güzeldi ki okuyup okuyup uygulardık.Az mı babamın dolmakalemlerine portakal suyu doldurup bir kağıda yazı yazmış sonra da o kağıdı ütüleyip yazdığımız gizli mesajları okumuştuk (haha )Yıllar geçmiş,tanesi 2 avroya bir kutuya atılmış duruyorlardı işte.Kaçırmadık aldık birer tane. Okuyacağımdan değil ama çocukluğumun izlerini taşıdığından kıymeti çok büyük.
GELİNCİK SİRKESİ
Bir diğer keşfim ise gelincik sirkesi oldu.Zeytinyağı satan dükkanın önünden geçerken minik şişedeki çingene pembesi sıvı gözümü aldı.Meğer gelincik çiçeği sirkesiymiş.(Le Coquelicot)Hemen aldım. Kokulu çok hoş bir lezzeti var. Salatalar ve haşlanmış sebzeler için değişik bir seçenek. Böylece yeni bir şey öğrendik.Tren saatine kadar ise istasyonun tam karşısındaki büyük alışveriş merkezinde vakit geçirdik.Özetle Lille hem alışveriş yapılacak ve hem de nefes alınacak bir yer.Ve en önemlisi Brüksel'e çok yakın.Bu seyahat bana başka bir ülke ya da başka bir şehir değil de sanki başka bir semte gittim de sonra eve döndüm gibi geldi.:))

Hiç yorum yok: